niedziela

Spacer w chmurze historii

Śladami przodków

Jesteś w miejscu, w którym 100 lat temu mieszkał Twój pradziadek. Spacerujesz po uliczkach, drogach, polach, po których On spacerował z Twoją prababcią. Zastanawiasz się o czym rozmawiali, jak byli ubrani, jak wówczas wyglądała okolica...
Już pewnie chętnie wsiadłbyś w samochód, tylko... gdzie jechać? Jak znaleźć te miejsca?

A może płynie we mnie krew bohaterów?

A może Twoi przodkowie brali udział w powstaniu listopadowym? Gdybym znalazł dokument potwierdzający taki fakt, to postawiłbym go na honorowym miejscu.

Niektórzy mogą

Jeśli jesteś mieszkańcem województwa kujawskiego-pomorskiego to powyższy scenariusz jest jak najbardziej realny:
    http://magazyn.7dni.pl/333431,Przeszlosc-ozyje-w-chmurach.html

Siedząc wygodnie w fotelu, możesz swobodnie szperać w otchłani historii: własnej, osobistej historii.
I może to być początek podróży, która dostarczy Ci niesamowitych wrażeń i zaprowadzi Cię do urokliwych miejsc, które nagle staną się Twoje osobiste.

Artykuł pełen sukcesów

Pasjonaci i technologia

Projekt powstał dzięki pasji oraz determinacji miłośników ziemi kujawskiej i pomorskiej.
Ale potrzebna była również najnowsza technologia by każdy, nie wychodząc z domu, mógł wspólnie z rodziną szukać swoich korzeni.
Storage chmurowy Atmos, który został zastosowany w tym projekcie:
  1. Pozwala na równoległy dostęp z dowolnego urządzenia
  2. Trzyma wszystkie dane w kilku miejscach
  3. Jest banalnie prosty w implementacji
  4. Posiada minimalny koszt za TB
  5. Nie wymaga żadnego backupu by zabezpieczyć dane
Ja spróbuję krótko przyjrzeć się możliwościom zastosowanej technologii storage’owej czyli rozwiązaniu Atmos (EMC).

Dostęp do plików przez Internet / Intranet

Najbardziej wyróżniającą cechą Atmosa jest możliwość dostępu do pliku z dowolnego urządzenia (laptop, komórka, tablet) z dowolnego miejsca w świecie. Czyli prawdziwa chmura w pełnym wydaniu.

Szybkość gdziekolwiek jesteś

Atmos przechowuje pliki w kilku lokalizacjach. Gdy żądamy dokumentu otrzymujemy go automatycznie z tej lokalizacji, która jest najbliżej nas

Proste rozwiązanie

Wydaje się, że rozwiązanie które umożliwia realizację tak zaawansowanego projektu, wymaga jakiejś niesamowicie specjalistycznej wiedzy. Absolutnie nie. Atmos posiada prosty interfejs, dostępny przez przeglądarkę internetową, gdzie ustawiamy sposób przechowywania danych.
Tak naprawdę o wszystkim decyduje aplikacja - w przypadku omawianego projektu, aplikacja udostępniająca skany dokumentów znajdujących się na Atmosie. To ona decyduje jak długo będą przechowywane dane oraz kto będzie miał do nich dostęp. Atmos dostarcza wygodnego interfejsu zarówno dla aplikacji zarządzającej jak również dla użytkownika, który koniec końców chce mieć metrykę dziadka na swoim laptopie, tablecie czy telefonie.

Atmos czyli możesz zaoszczędzić

W przypadku projektów takich jak archiwum genealogiczne, gdzie przechowujemy dziesiątki czy setki TB danych, problemem jest koszt. Dzięki efektowi skali, Atmos mówiąc kolokwialnie jest tani. Koszt 1TB jest kilka razy mniejszy niż w macierzach blokowych.
Dodatkowo Atmos eliminuje koszty związane z codziennym backupem, które dla dziesiątków czy setek TB plików są gigantyczne.

Bezpieczeństwo bez konieczności backupu

Spróbujmy sobie wyobrazić, backup ponad 500TB danych jak ma to miejsce w projekcie bydgosko-toruńskim? Pełny backup by trwał kilka tygodni i kosztował gigantyczną ilość pieniędzy. Dlatego Atmos podchodzi do backupu zupełnie inaczej.
Pamiętajmy, że kopie zapasowe chronią nas przed utratą danych na skutek błędu człowieka (przypadkowe skasowanie) oraz przed awarią sprzętu.
Atmos oferuje blokadę usunięcia danych przez wyznaczony okres. Ustawiając czas przechowywania danych na 5 czy 40 lat, mamy gwarancję, że nikt przypadkowo nie skasuje danych.
W omawianym projekcie jest kilka Atmosów znajdujących się w Toruniu i Bydgoszczy i replikujących między sobą dane. Zniszczenie dowolnej z serwerowni nie spowoduje utraty jakichkolwiek danych. Co więcej, żaden z użytkowników nie zorientuje się, że nastąpiła awaria. Po prostu dokumentu będą udostępniane z innej, dostępnej lokalizacji

I gdzie tu sprawiedliwość?

Osobiście niestety nie mogę korzystać z efektów tego fanatycznego projektu, gdyż moja Rodzina posiada korzenie na Mazowszu i Kurpiach w paśmie między Ciechanowem a Makowem Mazowieckim. Tych obszarów projekt nie obejmuje.
Większe szczęście ma moja Żoncia. Jej Rodzina pochodzi z podbydgoskiego Szubina. Dlatego z niecierpliwością czekamy 2 czerwca. Może ta data okaże się dla nas początkiem nowej przygody?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz